Psikanalitik Film Okuma Atölyesi #02 - Sen to Chihiro no kamikakushi

3 Temmuz 2020 Cuma 20:00-23:30

Herkese tekrar merhaba! Psikanalitik film okuma atölyesinin ikinci konuğu Hayao Miyazaki'nin 2001 yapımı "Sen to Chihiro no kamikakushi" (Ruhların Kaçışı) adlı animesi oluyor. Ruhların Kaçışı muhteşem bir büyüme öyküsüdür ve kendilik, persona, ayna evresi, dünya-içinde-varolma, dört dünya kuramı gibi hem psikanaliz hem de varoluşçu felsefe açısından uzun uzadıya ele alınabilecek derinlikte bir seyirdir. Bir yandan filmi izleyip bir yandan da filmin bize açtığı anlam dünyasına dokunmaya çalışacağımız atölyeye hepinizi bekliyorum.

 

Atölye çerçevesinde oturumlarımız yaklaşık 3.5-4 saat sürecektir ve oturumlar Zoom üzerinden gerçekleştirilecektir. Her filmi beraber izleyeceğiz ve sahne sahne yorumluyor olacağım. Son bir saatte de genel olarak filme dair okumalarımı sunup sizlerin soru ve yorumlarını alacağım. Film önceden izlemiş olmanız kendi yorumunuzla benim yorumum arasındaki farkı daha iyi izlemenizi ve atölyeden azami faydayı almanızı kolaylaştıracaktır.

 

Bütün film okumaları psikanalitik bir çerçevede gerçekleştirilecektir. Özellikle Lacan sonrası film teorisi esas okuma aracımız olacak ve sıklıkla refere edilecektir. Elbette bununla sınırlı kalmayacağız ve Lacancı psikanalizin yanında güncel psikanaliz ekollerinden, varoluşçu ve postyapısalcı felsefeden ve edebiyat teorisinden de faydalanacağız. Şimdiden keyifli seyirler dilerim.

Film Okuma Atölyesinin ikinci oturumuna kayıt olmak için aşağıdaki hesap numarasına, açıklama kısmına "Film02-Ad Soyad" yazarak 50₺'lık katılım ücretini ödedikten sonra kayıt formunu doldurmanız gerekmektedir. Ödemeniz teyit edildikten sonra kaydınızın onaylandığına dair bir e-posta alacaksınız. Kayıt ve ödeme sürecine dair sorularınız için bilgi@bilalakyuz.net adresine e-posta atabilirsiniz.

 

Garanti Bankası Atakum Şubesi

Hesap Sahibi Adı Soyadı: Bilal Akyüz

IBAN No:

TR09 0006 2001 0600 0006 2952 15

Oturumlar çevrimiçi olarak Zoom üzerinden gerçekleştirilecektir ve oturuma nasıl katılacağınıza dair 2 Temmuz Perşembe günü ayrıntılı bir e-posta formda belirttiğiniz adresinize gönderilecektir. Cuma günü saat 15:00'e kadar oturum bilgileri size ulaşmamış olursa bilgi@bilalakyuz.net adresine durumu belirten bir e-posta gönderebilirsiniz.

 

Şahsım için oldukça anlamlı olan bu filmin bize anlatmaya çalıştıklarını açımlayacağımız atölyenin hepimiz için verimli ve keyifli geçmesi dileğiyle...

Bilâl Akyüz

Kayıt

Kayıt olmak için lütfen aşağıdaki bilgileri doldurun.