Varoluşçu Psikanalitik Psikoterapi Perspektifinden Obsesyon Çalışma Grubu

9 Ağustos 2020 Pazar 10:00

Varoluşçu Psikanalitik Psikoterapi Perspektifinden Obsesyon Çalışma Grubu

9 Ağustos 2020 Pazar 10:00

 

Günümüzde obsesyon sadece OKB (Obsesif Kompülsif Bozukluk) veya OKKB (Obsesif Kompülsif Kişilik Bozukluğu) çerçevesinde ele alınmaktadır. Oysa ki obsesyon neredeyse tüm psikopatolojilerde gözlemlenebilen, belirli duygularla ilişkilenme hâlimizde psikopatolojinin dışında dahi ortaya çıkabilen bir fenomendir. Bu çalışma grubu çerçevesinde obsesyonun ne olduğu, nasıl oluştuğu, ne gibi müdahalelerin yapılabileceği özellikle Lacancı psikanaliz ve varoluşçu felsefe çerçevesinde bir vaka sunumuyla irdelenecektir.

 

Varoluşçu Psikanalitik Psikoterapi; fenomenolojiyi ve öznelliklerarası alanı temel çalışma prensibi olarak belirlemiş, varoluşçu felsefeden ve oldukça çeşitli psikanaliz okullarından beslenen çalışma pratikleri açısından zengin bir psikoterapi ekolüdür. Çalışma grubu çerçevesinde temel bakış açımız varoluşçu psikanalitik psikoterapiden gelecek olsa da obsesyonu Lacancı psikanaliz, post-yapısalcı ve postmodern felsefe, bilişsel bilimler gibi çok geniş bir coğrafyadan ve düşünce pratiklerinden okumaya ve anlatmaya çalışacağım. Günlük hayattaki deneyimlerden, klinik görünümlere obsesyonun hayatımıza nasıl da içre olduğunu ele aldıktan sonra oldukça ayrıntılı bir vaka sunumuyla beraber obsesyonla nasıl çalışılır sorusuna eğileceğimiz uygulama odaklı bir oturumla eğitimi klinisyen olarak çalışan veya çalışmayı düşünenler için verimli olacağını umduğum bir şekilde bitireceğiz.

 

Üç oturumdan oluşan çalışma grubunda oturumlar bir buçuk saat sürecek ve oturumlar arasında yarımşar saat dinlenme araları verilecektir. Bir buçuk saatlik oturumun ilk bir saat on beş dakikası konuya dair kuramsal çerçeve ve uygulamaları aktardığım konuşmalara, son on beş dakikası da soru ve yorumlarınıza ayrılacaktır. Çalışma grubu programı aşağıdaki şekildedir:

 

  • 10:00-11:30 : Obsesyon Nedir?

  • 12:00-13:30 : Farklı Psikopatolojilerde Obsesyon Görünümleri

  • 14:00-15:30 : Vaka Örneği Üzerinden Obsesyonla Nasıl Çalışılır?

 

Çalışma grubuna kayıt olmak için aşağıdaki bağlantı üzerinden kredi kartınızla 200₺’lık katılım ücretini ödeyerek kaydınızı tamamlayabilirsiniz veya ödemeyi nakit olarak yapmak isteyenler için belirtilen hesap numarasına, açıklama kısmına "Obsesyon01-Ad Soyad" yazarak katılım ücretini ödedikten sonra aşağıda bulunan kayıt formunu doldurmanız gerekmektedir. Ödemeniz teyit edildikten sonra kaydınızın onaylandığına dair bir e-posta alacaksınız. Kayıt ve ödeme sürecine dair sorularınız için bilgi@bilalakyuz.net adresine e-posta atabilirsiniz.

 

Garanti Bankası Atakum Şubesi

Hesap Sahibi Adı Soyadı: Bilal Akyüz

IBAN No:

TR09 0006 2001 0600 0006 2952 15

 

Eğitim ücretinizi kredi kartınızla iyzico üzerinden şu bağlantıya tıklayarak da ödeyebilirsiniz: https://iyzi.link/AFedZg

 

Oturumlar çevrimiçi olarak Zoom üzerinden gerçekleştirilecektir ve oturuma nasıl katılacağınıza dair 8 Temmuz Cumartesi günü ayrıntılı bir e-posta formda belirttiğiniz adresinize gönderilecektir. Cumartesi günü saat 15:00'e kadar oturum bilgileri size ulaşmamış olursa bilgi@bilalakyuz.net adresine durumu belirten bir e-posta gönderebilirsiniz.

 

Eğitime katılan ve tüm oturumlara katılan kişilere Katılım Belgesi verilecektir ve belgeleriniz formda belirttiğiniz adresinize kargo ile gönderilecektir.

 

Uzun çalışmalarıma ve klinik deneyimime dayalı bu çalışma grubunun hepimiz için verimli ve keyifli geçmesi dileğiyle...

 

Bilâl Akyüz

Kayıt

Kayıt olmak için lütfen aşağıdaki bilgileri doldurun.